تبلیغات
مطالب اینترنتی - شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

امروز:

شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتیمفیدستان:

سنگهای قیمتی semiprecious-gemstones

در مورد روشهای کسب درآمد در ایران مقالات زیادی را منتشر کرده ایم ولی ممکن است اکثر آنها با روحیه و سلیقه شما سازگار نباشند و شما به دنبال یک کار با آینده عالی باشید؛ در این مقاله قصد داریم مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی صحبت کنیم.

یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران “تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی” نام دارد. سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به سنگهایی از قبیل زمرد، آماتیس، عقیق، فیروزه، یشم و… اطلاق می گردد. این سنگها که در ایران به وفور یافت می شود پس از تراش و نشاندن آن در رکابی از طلا یا نقره دارای ارزش افزوده زیادی خواهند بود. تراش آن ها با یک دستگاه تراش برقی انجام می گیرد.

پس از دادن فرم مورد نظر به سنگ آن را پولیش (براق ) نموده و در زینت آلاتی از قبیل انگشتر، گردنبند، دستبند ، گوشواره و… جای می دهند. تحقیقاتی در مورد خواص درمانی سنگها نیز صورت گرفته که خود باعث رونق این هنر می گردد. سنگها به صورت خام ( به اصطلاح هنرمندان این رشته زنده) از معدن تهیه شده و پس از درنظرگرفتن الگو یا طرح پیش بینی شده تراش می خورد. تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و صادرات آن یکی از ارقام بالای صادرات غیرنفتی را شامل می شود.

تراش دادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی با ابزار و وسایل مخصوص برای استفاده در زیور الات ،ظروف زینتی و اشیاء تزئینی متفاوت دیگر یکی از رشته های صنایع دستی است.

کانی‌های قیمتی:

سنگ‌ها و کانی‌هایی که دارای خصوصیاتی از جمله زیبایی رنگ، شفافیت، کمیاب بودن و دوام و سختی بالا بوده و شامل الماس، زمرد، یاقوت سرخ، یاقوت کبود، توپاز و بریل هستند. به این گروه اصطلاحاً احجار کریمه می‌گویند.

کانی‌های نیمه‌قیمتی:

آن قسم از کانی‌ها و سنگ‌هایی که فاقد تمام و یا قسمتی از خصوصیات سنگ‌های قیمتی بوده لیکن اغلب به دلیل زیبایی رنگ مورد توجه هستند..

تاریخچه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی:

طبق نظر باستان شناسان و مورخین ، استخراج معادن در ایران ، از هزاره ی پنجم ق.م رواج داشته و گویا مس برای اولین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

در ابتدا سنگهای قیمتی به علت كمیابی و زیبایی ، نظر مردم را جلب نمود و جادوگران و رمالان از این توجه مردم استفاده كردند.آنان ضمن بیان خواص جادویی برای هر یك از سنگها و سوء استفاده از بی اطلاعی مردم، با فروش آنها به کسب منافع نا مشروع خود اقدام نمودند.

به‌کارگیری گوهر به‌طور سنتی در کشور ما که تاریخی چند هزارساله دارد از همان آغاز تاریخ، معمول بوده است. آبادانی کشور، ثروتمند بودن و علاقمندی مردم این سرزمین به زندگانی پرتجمل و باشکوه، توأم با زیبایی‌پسندی، همواره گوهرها و زیورها را مورد توجه مردم ایران قرار داده است.

سنگ تراشی gemstone-colors

مواد اولیه تراش سنگ

از گذشته تا به امروز سنگهای قیمتی ونیمه قیمتی متنوعی به عنوان سنگهای زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. تراش هر کدام از این سنگها با توجه به سختی و وزن مخصوص آن متفاوت است. در تراش سنگ از انواع نمونه های قیمتی و نیمه قمیتی چون الماس ، لعل، یاقوت، مروارید، زمرد، فیروزه، عقیق و یشم استفاده می شود.

ویژگی‌هایی که باعث می‌شود یک ماده معدنی یا غیر معدنی، در رده کانی‌ها و سنگ‌های گرانبها جای گیرد عبارتند از:

 1. سرشت زیبایی ، درخشش و جلای دلپسند
 2. استحکام
 3. کمیاب بودن
 4. رنگ و شفافیت و نمود
 5. ساخت و بافت
 6. قابلیت تراش و پردازش
 7. قابلیت حمل و نقل

ابزار و تجهیزات مورد نیاز تراش سنگ قیمتی

 1. دستگاه برش سنگ
 2. دستگاه تراش الماسه
 3. دستگاه پرداخت
 4. دستگاه سنباده
 5. دستگاه براق کننده
 6. دستگاه فرز
 7. مته الماسه جهت ایجاد طرح روی سنگ
 8. تجهیزات حفاظتی نظیر: گوشی و عینک
 9. انواع مختلف سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

روش كار:

تراش صفحه ای
تراش ساده
تراش مرکب

 1. تراش صفحه ای در مورد سنگها و بلورهای گرانبها و شفاف اعمال می شود که تراش هرچه بیشتر صفحات سبب جلای بهتر و رنگ آمیزی جالب تر در نگین می شود.
 2. تراش ساده بفرم یک صفحه صاف و یا انحناءدار است که قسمت بالای آن گنبدی شکل است. این تراش برای سنگهای عقیق و سنگهای مات است.
 3. در تراش مرکب قسمت بالای نگین دارای یک صفحه بزرگ و مسطح و قسمت پایین دارای صفحات متعددی است. یا برعکس قسمت پایین از یک صفحه و قسمت بالا از صفحات متعدد تشکیل یافته است.

مراحل تولید سنگ قیمتی و نیمه قیمتی

سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را به روش های متفاوتی می توان تراش داد. امروزه برای تراش این سنگها در جهان دستگاههای مدرن وپیشرفته بسیاری ساخته شده است. ولی هنوز هم در بعضی از مناطق ایران از جمله استان قزوین این کار به روش نیمه سنتی انجام می گیرد.

برای تراش سنگهای قیمتی ونیمه قیمتی وآماده کردن آنها برای کاربردهای تزئینی باید ابتدا سنگ مورد نظر تهیه شود.
بعد از تهیه سنگ ، با استفاده از دستگاه برش ،سنگ را به صورت مکعب مربع ویا مستطیل برش می دهند. البته ضخامت و اندازه این مکعب بسته به نوع تراش مورد نظر است.

پس از اینکه سنگ به شکل مورد نظر تبدیل شد ، آن را با استفاده از نوعی صمغ طبیعی بر سر یک چوب حصیر مانند و کوتاه می چسبانند.چسباندن سنگ نیز باید بگونه ای باشد که اگر سنگ رگه ویا طرحی داشته باشد درست در مرکز سنگ و مرکز چوب قرار گیرد.(در واقع این تکه چوب برای نگه داشتن سنگ به هنگام کار با دستگاه تراش مورد استفاده قرار می گیرد.)

پس از این مرحله با استفاده از دستگاه تراش و البته با توانایی و دقت هنرمند تراش مورد نظر به سنگ داده می شود.
برای پرداخت نهایی کار از سمباده های مختلف وهمچنین بعضی مواد جلا دهنده استفاده می شود (.به طور مثال در گذشته آجر پخته را پودر می کردند و داخل آب می ریختند و سنگ را داخل این مایع می زدندو سپس با استفاده از نوعی پلاستیک ضخیم و کشیدن آن بر روی سنگ ، آن را جلا می دادند.)لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتیکانی‌های قیمتی تراش سنگ هنرهای دستی ایران زیور الات صنایع دستی خواص سنگها صنایع فعال بین‌‌المللی سنگ‌های قیمتی نقطه در ایران …فعال بین‌‌المللی سنگ‌های قیمتی نقطه در ایران دارای سنگ‌های قیمتی استبنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان تهراندر سایت بنیاد توسعه كارآفرینی و تعاون استان تهران هم به كارجویان و هم به كارفرمایان خواص سنگ گارنت خواصسنگگارنتخواص سنگ گارنت حجر سیلان تعادل و تنظیم چاکرای اول و چاکرای آشنایی با سنگ‌ عقیق آشنایی با سنگ‌ عقیق عقیق یا آگات از سنگ‌های نیمه قیمتی است کلکسیون میتریدات، شاه جواهرات ، طلا و جواهر، زیور آلات، مدل انگشتر، مدل این هم پوستر و شعار انتخاباتی قالیباف اولین واکنش ابراهیم رئیسی به احتمال کناره لباس مناسب برای کوچک تر نشان دادن شکم برای خانمها و …پوشیدن لباس‌های متناسب با جثه و اندام خودمان، هنری است که همه باید آن را بیاموزیماین پول نیوز طبق آمار نشریات و رسانه های چاپی در سال به تعداد افزایش داشته استشهرستان رودبار ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادشهرستانرودبارشهرستان رودبار جنوبی‌ترین، وسیع‌ترین و متنوع‌ترین شهرستانِ استان گیلان در کشور اطلاعات کرمانشاه گردشگری و تور تیشینهکرمانشاهلباس محلی کرما پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن‌پوش، سرپوش و پای‌افزار است ساخت و شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی چیز دانلود مجله اینترنتی درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه الف فرصت اشتغال چندصدهزار نفری تراش سنگهای قیمتی و نیمه و تراش سنگهای قیمتی و نیمه بالای سنگ های قیمتی و نیمه باشم و اینکه شغل شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی – وی طب بهداشت شغل تراش سنگ های قیمتی و قصد داریم مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مفیدستان شغلتراشسنگهایقیمتیو شغل تراش سنگ های قیمتی و قصد داریم مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی پرتال جامع تایا شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه داریم مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه ایران گوهر اشتغال زایی میلیونی تراش سنگهای قیمتی و نیمه اشتغال زایی میلیونی تراش سنگهای قیمتی و نیمه سنگ های قیمتی و نیمه هزار شغل شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و قصد داریم مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه شغل تراش سنگ های قیمتی و قصد داریم مختصری درمورد شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

مطلب شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :شغل تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
http://mofidestan.ir/%d8%b4%d8%ba%d9%84-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b4-%d8%b3%d9%86%da%af-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa%db%8c-%d9%88-%d9%86%db%8c%d9%85%d9%87-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa%db%8c/


نوشته شده در : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396  توسط : نویسنده .    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر